Bramkarstwo

Opis forum


#1 2008-06-18 08:45:03

Kaszana

Administrator

Zarejestrowany: 2008-06-18
Posty: 44
Punktów :   

Jak Bronić

* Poruszać się i stać na palcach - Stopy powinny być przez cały czas w ruchu. Bramkarz powinien poruszać sie na placach.
    * Prostopadle do piłki - Ramiona i biodra bramkarza powinny pozowstawać prostopadle w stosunku do piłki.
    * Poruszać się za piłką - Najprościej wykonać interewncje jest wtedy, gdy piłka znajduje się bezpośrednio przed bramkarzem; więc goalkeeper powinien przemieszczać sie za piłką. Można do tego wykorzystać dwa rodzaje kroku:
      - Krok dostawny - używany jest tylko na krótkie odległości. Ciało pozostaje cały czas prostopadle do piłki, stopy nigdy nie krzyżują się. Prawa noga pozostaje po prawej, lewa po lewej.
      - Krok krzyżowy - stosowany jest w celu zabezpieczenia większego obszaru. Wygląda to jak 'przeplatanka' jedną nogą (niepełna). Jeśli poruszamy się w prawo to lewa noga jest z przodu i krzyżuje się z prawą a jeśli w lewo to prawa noga jest przodu i krzyżuje sie z lewą
    * Ruch do przodu - Interwencja powinna być zawsze wykonywana do przodu, w kierunku piłki. Pozwala to szybsze złapanie piłki a także umożliwia obranie właściwego kąta. Nie można cofać się kiedy łapiemy piłkę.
    * Szybko wstawać, mieć wolne ręce. - Interewencja, po której bramkarz leży na murawie nie zawsze oznacza koniec akcji. Może zdarzyć się, że odbita piłka trafi pod nogi przeciwnika. Bramkarz w takich przypadkach musi szybko poderwać się na nogi. Tę czynność należy wykonywać bez pomocy rąk, z tego względu, iż ręce muszą być przygotwane w każdej chwili do obrony strzału.

>>>pozycja "gotów"<<<     

    Bramkarz powinien być ustawiony prostopadle do piłki, na palach stóp z kolanami lekko ugiętymi. Ręce po bokach ciała (dłonie otwarte), środek ciężkości przesunięty lekko do przodu, gotowy na szybki ruch w każdą stronę.

             Nawet kiedy bramkarz jest w ruchu powinien być zbliżony do tej pozycji, aby móc zareagować odpowiednio szybko.   



>>>Podsumowanie<<<

dobrze

    *
      Stopy cały czas w ruchu
    *
      Prostopadle do piłki
    *
      Poruszać się za piłką
    *
      Ruch w kierunku piłki
    *
      Szybko wstawać, mieć wolne ręce
    *
      Ustawienie najbardziej zbliżone do pozycji 'GOTÓW'

   
źle

    *
      Brak poruszania za piłką
    *
      Ustawienie na piętach stóp
    *
      Cofanie się przy interwencjach

>>>zasady ustawienia w bramce<<<

Po pierwsze - bramkarz powinien wiedzieć gdzie jest bramka! Wydaje się to oczywiste, ale podczas gry można stracić orientację. Kiedy akcja zaczyna zbliżać się do bramki, należy sprawdzić gdzie znajdują się słupki.

Po drugie - bramkarz musi poruszać się po linii biegnącej ze środka bramki do piłki. Środek linii określa prawidłowe ustawienie.

Po trzecie - bramkarz tak musi się ustawić, w wystarczającej odległości od lini bramkowej, aby zabezpieczyć kąt utworzony przez piłkę i obydwa słupki. Kąt oraz umiejętności bramkarz określają ustawienie w kierunku 'przód/tył'. Odległość na jaką należy wyjść z bramki jest zależna także od wzrostu zawodnika.

>>>Ustawienie w bramce<<<


Bramkarz przez cały czas powinien kontrolować swoją pozycję w bramce.

Przy ostrych kątach, kiedy piłka jest blisko linii końcowej, kąt który bramkarz musi ochraniać jest bardzo mały więc może stać przy bramce. Jednakże musi ustawić się po zewnętrznej stronie najbliższego słupka.

>>>Podsumowanie<<<

dobrze

    *
      Bramkarz wie gdzie znajdują się słupki
    *
      Ustawienie na linii pomiędzy piłką a środkiem bramki
    *
      Dostateczne wyjście z bramki w celu zabezpieczenia kąta
    *
      Świadmość możliowści przelobowania kiedy bramkarz jest wysunięty
    *
      Przy ostrych kątach ustawienie na zewnątrz słupka

   
źle

    *
      Zbyt rzadkie kontrolowanie pozycji względem bramki
    *
      Płaskie ustawnienie na linii bramkowej
    *
      Ustawienie w bramce przy ostrych kątach

>>>Chwyt<<<

Bramkarz posiada przewage nad zawodnikami z pola ponieważ tylko on może używać rąk do kontrolowania piłki.
Technika chwytu jest drugą po Pracy nóg podstawą dobrej interwencji bramkarskiej.


Pierwszą ważną zasadą przy chwycie jest to aby ręce zawsze były pierwsze wyciągane do piłki. Przypadkowa obrona nogami jest oczywiście dobra ale nie zastąpi rąk.
Drugą rzeczą jest to aby bramkarz miał 'miękkie' ręce. Oznacza to, że przy wykonywaniu chywtu musi całym ciałem amortyzować strzał (czyli rękoma, plecami, nogami). Kiedy piłka wpada w dłonie łokcie powinny byc delikatnie ugięte. Następnie kiedy wykonaywany jest chwyt łokcie powinny sie ugiąć w ten sposób aby ramiona absorbowały siłę strzału. Można także delikatnie odchylić sie do tyłu w pasie co też pomoże zamortyzować strzał. Chywt powinien być cichy i miękki. Jeśli słychać dość wyraźny dźwięk wtedy interwencja nie jest zbyt dobra. Należy pamiętać także o tym, iż nie wolno cofać się przy wykonywaniu chywtu - ruch jest tylko do przodu, na piłkę.


>>>Technika chywtu "W"<<<
Technika chywtu 'W' jest używana w celu złapania piłki na wyskości pasa i wyżej. Ręce muszą być ułożone w ten sposób aby kciuk z palcami tworzył literę W. Nie należy łapać piłki w ten sposób, że dłonie są po bokach a kciuki nie zabezpieczają piłki. Taki chwyt najczęściej kończy się wpuszczoną bramką.
W pewnym stopniu technika chywtu może być różnorodna. Dla młodszych bramkarzy lub dla tych którzy mają mniejsze ręce nadgrastki powinny być bardziej zbliżone do siebie, kciuki natomiast powinny być ułożone prawie równolegle do siebie. Bardziej doświadczeni bramkarze, którzy posiadają większą siłę rąk mogą przesunąc nadgastki bardziej do zewnątrz co pozwoli zwiększyć kontrolę nad piłką.

Przy wysokich piłkach technika chwytu jest taka sama. Jednakże bramkarz musi poczynić dodatkowe kroki aby upewnić sie że uda mu się czysto złapać piłkę:

    *

      Należy tak wyskakiwać aby złapać piłkę w najwyższym możliwym punkcie. Bramkarz nie może czekać na piłkę aż ta sama spadnie w jego ręce. Musi łapać ją ponad głowami innych zawodników. Jeśli bramkarz tego nie wykona piłkaże przeciwnej drużyny mogą uprzedzić go głową i wbić piłkę do bramki.
    *

      Należy także pamiętać o tym aby zawsze przy takich interewencjach podnoscić kolano. Zwiększa to siłę wyskoku a także zabezpiecza przed szarżującymi zawodnikami którzy mogliby spowodować jakiś uraz. Nie należy jednak używać kolana jeśli mogłoby to spowodać kontuzje atakującego zawodnika. Kolano, po pierwsze służy do zwiększenia siły wyskoku, po drugie zabezpiecza przed kolizjami z wbiegającymi zawodnikami.



>>>Odwrócony chwyt<<<
Odwrócony chwyt wykorzystywany jest do łapania piłek lecących poniżej pasa. Ręce powinny być wyciągnięte w dół, za piłką to znaczy że piłka powinna 'tak jakby' wpadać w rękawice.



>>>Chwyt toczącej się piłki<<<
Jest kilka technik łapania takiej piłki. Dla wszystkich z nich ręce powinny być wyciągnięte do dołu, koniuszki palców powinny delikatnie dotykać murawy aby zapewnić udaną interwencję.

    *

      Chwyt z prostymi nogami - bramkarz powinien być zgiąty w pasie, kolana delikatnie ugięte, stopy za piłką. Po złapaniu, piłka powinna być przyciśnięta do klatki piersiowej. Tę technikę chwytu można wykorzystywać tylko wtedy gdy nie ma nacisku ze strony innych zawodników.
      Młodzi a także mniej elastyczni/gibcy bramkarze mający trudności z dotknięciem ziemi przy zgięciu w pasie powinni raczej stosować chwyt z ugiętym kolanem
    *

      Chwyt z ugiętym kolanem - bramkarz powinien ustawić się tak aby jedna stopa była minimalnie wysunięta do tyłu. Bramkarz zgina sie w pasie a także ugina kolana; jedna stopa powinna być obok piłki natomiast druga z tyłu za piłką; po chwycie piłka powinna być natychmiast przyciśnięta do klatki piersiowej. Stopy powinny być tak ustawione aby zabezpieczały w razie wymknięcia się piłki z rąk.
    *

      Chwyt w ruchu - podobny jest do chwytu z ugiętymi kolanami ale używany jest wtedy gdy bramkarz biegnie w kierunku toczącej się piłki. Jedna stopa powinna być z boku piłki natmiast druga za piłką. W momencie gdy bramkarz jest blisko piłki powinien schylić się złapać piłkę a następnie kontynuwać bieg z piłką.
    *

      Chwyt z klęknięciem - chwyt ten używany jest tylko przy niskich, mocnych strzałach. Umożliwia on większe zabezpieczenie bramki z tego względu, iż nogi bramkarza tworzą zaporę. Obydwa kolana powinny być ugięte. Jedno z nich (prawie na ziemi) powinno być blisko pięty drugiej nogi. Kolano nie powinno raczej dotykać murawy z tego powodu, iż utrudnia to ewentulaną korektę pozycji. Ważne jest aby szczelina między piętą a kolanem była mniejsza od piłki co uniemożliwi utratę bramki.



>>Zabezpieczanie piłki po chwycie<<

Pozycję zbezpieczającą piłkę przedstawia zdjęcie po prawej. Obydwa przedramiona powinny być ułożone prostopadle do siebie, natomiast dłonie zgięte tak aby zabezpieczały piłkę z góry. W tej pozycji nie możliwe jest wytrącenie piłki z rąk bramkarza.
Bramkarz nie powinien zbyt wcześnie próbować zabezpieczyć piłki. Jeśli nie wykona jeszcze pewnego chwytu a będzie chciał już przycisnąć piłkę do klatki piersiowej, może ją zgubić. A to najczęsciej kończy się stratą bramki. Nie należy śpieszyć się - najpierw trzeba wykonać pewny, czysty chwyt a dopiero po tym można przycisnąć piłkę do piersi.

Nie zawsze jest konieczne zabezpieczanie piłki w ten sposób. Jeśli nie ma w pobliżu zawodników przeciwnika wystraczy pewny, czysty chwyt

dobrze

    *
      Ręce zawsze pierwsze do piłki
    *
      Miękko, cicho, ręce amortyzują strzał
    *
      Dobra tachnika chwytu W
    *
      Wysokie piłki łapane w najwżyszym możliwym punkcie
    *
      Chywty z ziemi: koniuszki palców blisko murawy, ugięte kolana, zgięty w pasie
    *
      Zabezpieczanie piłki po chwycie (tylko wtedy gdy jest konieczne)

   
źle

    *
      Ręce po bokach piłki
    *
      Wyczekiwanie przy wysokich piłkach
    *
      Nogi zbyt szeroko, nie zabezpieczają piłki
    *
      Próba zabezpieczenia piłki przed dobrym chwytem
    *
      Kolana cały czas na ziemi

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl